The Pennant

Boys Swimming: Penn claims blue ribbons in six events at Sectional

Penn’s Kingsmen captured first place in six events at the Penn Boys and Swimming Sectional on Saturday, Feb. 17. Penn placed second in the sectional to South Bend Riley.

Kingsmen qualifiers advance to the State Championships on Friday, Feb. 23, and Saturday, Feb. 24, at the Indiana University Natatorium on the campus of IUPUI in Indianapolis.

The 200 Medley Relay Team of Aaron Dies, Evan Dies, Joel Cummins and Ethan Backhus won blue ribbons in a time of 1:36.43.

Evan Dies won a total of three blue ribbons, winning the 100 breaststroke and the 200 individual medley in addition to being on the winning 200 Medley Relay Team.

Matthew Rach earned first place in two events, the 50 freestyle and the 100 butterfly.

Aaron Dies placed first in the 100 backstroke, and was also on the winning 200 Medley Relay Team.

IHSAA BOYS SWIM SECTIONAL

At Penn

TEAM SCORES: Riley 510, Penn 491 ½, New Prairie 256, Bremen 254, Adams 172, Saint Joseph 155, Marian 125 ½, Mishawaka 107, Clay 77, Washington 50.

200 Medley Relay: 1, Penn (Aaron Dies, Evan Dies, Joel Cummins, Ethan Backhus) 1:36.43. 2, Riley 1:39.25. 3, Bremen 1:40.86. 4, New Prairie 1:45.46. 5, Marian 1:52.07. 6, Adams 1:52.15. 7, Mishawaka 1:52.17. 8, Saint Joseph 2:00.78.

200 Freestyle: 1, Aiden Maurer (Riley) 1:42.43. 2, Kyle Brothers (Penn) 1:48.04. 3, Joel Cummins (Penn) 1:49.27. 4, Joseph Gomes (Riley) 1:49.44. 5, Troy Weber (Penn) 1:50.00. 6, Anders Brurok (Bremen) 1:51.24. 7, Carter Filchak (Bremen) 1:52.65. 8, Bernal Cortes (Adams) 1:56.03.

200 Individual Medley: 1, Evan Dies (Penn) 1:55.56. 2, Joseph Radde (Riley) 1:59.33. 3, Aaron Dies (Penn) 1:59.80. 4, Michael Burns (Riley) 2:01.49. 5, Beck Brurok (Bremen) 2:01.72. 6, Connor Craig (Penn) 2:01.76. 7, Garrett Woodbury (Riley) 2:04.64. 8, Chris Achkar (Saint Joseph) 2:08.56.

50 Freestyle: 1, Matthew Rach (Penn) 21.31. 2, Errol Thomas (Riley) 21.46**. 3, Isaac Baker (Riley) 21.95. 4, Axel Brandenburg (Penn) 22.20. 5, Tie between Filip Kosel (Marian) and Ethan Backhus (Penn) 22.38. 7, Gage Hannewyk (Saint Joseph) 22.73. 8, Dalton Thomas (New Prairie)  23.09.

Diving: 1, Kyle Kirkpatrick (Riley) 372.15. 2, Andrew Walkowski (Riley) 333.85. 3, Briley Leeper (Bremen) 312.05. 4, Jacob Hazel (Saint Joseph) 309.35. 5, Chase Carrico (Bremen) 301.00. 6, Brant Zickefoose (Mishawaka) 286.05. 7, Spencer Houghton (Riley) 285.40. 8, Mahalha Chalulu (Adams) 273.45.

100 Butterfly: 1, Matthew Rach (Penn) 52.35. 2, Joseph Radde (Riley) 52.89. 3, Bryce Knight (Riley) 54.01. 4, Filip Kosel (Marian) 54.31. 5, Luke Becker (Bremen) 54.60. 6, Michael Adami (Penn) 55.73. 7, Adam Broadstreet (Riley) 55.82. 8, Matthew Pruitt (Penn) 1:00.96.

100 Freestyle: 1, Errol Thomas (Riley) 47.72. 2, Isaac Baker (Riley) 48.16. 3, Axel Brandenburg (Penn) 48.55. 4, Kyle Brothers (Penn) 49.10. 5, Joel Cummins (Penn) 49.29. 6, Carter Filchak (Bremen) 49.86. 7, Gage Hannewyk (Saint Joseph) 50.06. 8, Bryce Schwing (Riley) 50.53.

500 Freestyle: 1, Aiden Maurer (Riley) 4:51.39. 2, Anders Brurok (Bremen) 4:57.57. 3, Matt Howell (Penn) 4:57.92. 4, Garrett Woodbury (Riley) 4:59.92. 5, Troy Weber (Penn) 5:07.12.  6, Cody Mowers (Marian) 5:07.54. 7, Bernal Cortes (Adams) 5:11.26. 8, Matthew Pruitt (Penn) 5:18.51.

200 Freestyle Relay: 1, Riley (Joseph Radde, Isaac Baker, Aiden Maurer, Errol Thomas) 1:25.96. 2, Penn (Matthew Rach, Alex Brandenburg, Ethan Backhus, Joel Cummins) 1:26.36**. 2, Bremen 1:33.96. 4, New Prairie 1:34.40. 5, Saint Joseph 1:35.21. 6, Adams 1:38.11. 7, Mishawaka 1:38.30. 8, Clay 1:50.09.

100 Backstroke: 1, Aaron Dies (Penn) 52.87. 2, Bryce Schwing (Riley) 55.31. 3, Adam Broadstreet (Riley) 55.59. 4, Connor Craig (Penn) 56.52. 5, Matt Howell (Penn) 56.65. 6, Luke Becker (Bremen) 57.48. 7, Bryce Knight (Riley) 58.69. 8, Wrigley Hemphill (New Prairie) 58.81.

100 Breaststroke: 1, Evan Dies (Penn) 58.67. 2, Michael Burns (Riley) 1:00.97. 3, Michael Adami (Penn) 1:01.36. 4, Ethan Backhus (Penn) 1:02.34. 5, Joseph Gomes (Riley) 1:03.17. 6, Beck Brurok (Bremen) 1:03.75. 7, Adam Boniface (New Prairie) 1:04.92. 8, Ethan Piergalski (New Prairie) 1:08.06.

400 Freestyle Relay: 1, Riley (Joseph Radde, Isaac Baker, Errol Thomas, Aiden Maurer) 3:11.69. 2, Penn (Matthew Rach, Axel Brandenburg, Kyle Brothers, Evan Dies) 3:11.98**. 3, New Prairie 3:30.38. 4, Bremen 3:32.47. 5, Saint Joseph 3:32.55. 6, Adams 3:32.71. 7, Marian 3:42.95. 8, Clay 4:10.38.

** Met State Standard.